Здорове і правильне харчування школярів і дітей
Здорове харчування дітей і школярів відрізняється від того що щодня поглинають дорослі люди. Воно має бути гармонійним і особливим. Якщо дорослому від шкідливих продуктів може нічого і не бути, то у дитини може з'явитися алергічне захворювання та інші неприємні симптоми.
Ні для кого не є таємницею проста істина про те, що залежно від того як ми поводимося на початку чого-небудь буде залежати наше подальше життя. Одна справа, коли через помилок не складається особисте життя, а інше - це підірване здоров'я вашої дитини.
Прийнявши рішення дотримуватися принципів правильного харчування для школярів та дітей, ви зіткнетеся з важким перешкодою - не бажанням маленького чада їсти ті чи інші продукти харчування. Дитині в основному все одно корисний продукт чи ні, головне щоб вдалося роздобути бажане.
Від того чим ви годуєте свою крихітку залежатиме багато факторів. Наприклад, то наскільки дитя буде активним, тямущим, посидючим і здоровим. Чим рідше з дитиною доводитися відвідувати медичні установи, тим краще.
Більшість батьків сильно помиляються, коли думають що у них з дітьми має бути однакова харчування. Якщо дорослий шлунок зможе пережити пельмені на вечерю, то дитячий навряд.
Правила здорового харчування школярів та дітей
Здорове харчування дитини складається не тільки з особливих продуктів харчування, а й режим харчування. Від того наскільки ваша дитина звикне його дотримуватися залежатиме його здоров'я.
Режим здорового харчування дітей та школярів
- Вживати їжу необхідно в спеціально призначеним для цього місці: на кухні і за столом. Можливо, у батьків є грішок перекушувати за комп'ютером. Якщо так, то вам самим треба про нього забути. Тому що дитина, дивлячись на вас ніколи не навчитися, правильно їсти.
- У дитини не повинно бути звички хаотично поглинати їжу в будь-який час дня. Для цього є три повноцінних прийому їжі і два для перекусів. Вони повинні бути грунтовними, а не на ходу. Якщо дитина буде дотримуватися подібної схеми живлення, ви не почуєте від нього істерик з приводу їжі.
- Після активних ігор і прогулянок на природі не варто годувати школяра відразу ж. Щоб з'явився відмінний апетит треба почекати хвилинок 15 і ваш малюк сам попросить нагодувати його.
- Відразу ж відучуйте дитину від звички базікати і гратися під час прийому їжі.
- Якщо хочете щоб малюк повністю з'їв рідке блюдо, тоді не ставте перед ним солодкий десерт.
- Слідкуйте за тим, щоб школяр повністю з'їдав порцію, а не підгодовував продуктами улюбленого кота.
- Ваша дитина повинна поїсти мінімум за півтори години до того як лягти спати.
Продукти для здорового харчування дитини і школяра
Для того щоб організм вашого школяра працював без збоїв ваш обов'язок давати йому все необхідне.
Неважливо подобаються ці продукти вашій дитині чи ні, в будь-якому випадку він повинен їх вживати щодня.
Молоко і всі його похідні дадуть вашому школяреві необхідний для здорових кісток і скелета кальцій. Також в ньому є В2. Це вітамін, без якого неможливе зростання. Зверніть увагу, що більш жирні вершки, сметану і сир варто давати дитині три рази на тиждень.
Біле м'ясо і риба є джерелами фосфору і білка. Без їх достатньої кількості в організмі неможлива здорова життя. Найбільше користі у курятині, кролику і нежирної риби. Ці продукти необхідно відварювати, а не смажити.
Також у здоровому меню школяра і дитини повинні бути присутніми яйця. Можна брати не тільки курячі, але і більш корисні перепелині. У яйцях міститися вітаміни Д, А, Е, мікроелементи які легко засвоюються. Тільки не давайте малюкові пити сирі яйця, це не безпечно.
Школяр обов'язково повинен їсти хліб. Купуйте цільний зерновий хліб і давайте дитині 3-4 шматочки на день. Не зловживайте сортами білого хліба. Також малюк повинен любити їсти каші. Бажано щодня готувати нову. У кожному виді каші є свій запас корисних речовин. Така різноманітність піде на користь вашому малюкові.
Природно у вашому меню повинні бути присутніми фрукти і овочі. Тільки будьте обережні з їх кількість. Як відомо ці продукти є потужними алергенами. Давайте дитині їх по не многу і вибирайте ті, що вирощені у вашому регіоні. Обов'язково давайте малюкові яблука, малину, гарбуз, цибуля, зелень, кабачок. Ну і королеві картоплі не забувайте. Як змусити дитину їсти "нелюбимі" продукти
У цьому випадку батькам належить навчитися хитрувати і проявляти свою фантазію. Дитину можна змусити з'їсти будь-який продукт харчування. Вам доведеться навчитися робити його присутність в страві не помітним, але й не говорити тямущому чаду про це. Наприклад, якщо малюк не любить сир, навчитеся готувати сирники. Подайте до них малиновий соус, і сир буде не помічений.
Особливості харчування школярів
За останніми даними ВООЗ, здоров'я дитини на 15% залежить від організації медичної служби, на 25% - від генетичних особливостей і на 60% - від збалансованого харчування.
Сучасний школяр, на думку дієтологів, повинен їсти не менше чотирьох разів на день, причому на сніданок, обід і вечерю неодмінно має бути гаряча страва. Для організму, що росте, обов'язково потрібно вживати молоко, сир, кисломолочні продукти – джерела кальцію і білка. Дефіцит кальцію і фосфору також допоможуть заповнити рибні страви. Як гарнір краще використовувати не картоплю чи макарони, а тушковані або варені овочі (капусту, буряк, цибулю, моркву, боби, часник і капусту). За день школярі повинні випивати не менше одного-півтора літрів рідини, але не газованої води, а фруктових або овочевих соків.
Кожний продукт харчування має особливості, пов'язані з його хімічним складом.
Розрізняють продукти рослинного і тваринного походження. Рослинна їжа є переважно вуглеводною, тобто має у своєму складі багато вуглеводів і мало білків. Тваринна їжа, навпаки, містить багато білків, а вуглеводів дуже мало або й зовсім не має їх. Знання властивостей того чи іншого продукту дає змогу якомога раціональніше використовувати його.
Дуже важливо нагодувати дитину «правильним» сніданком.
Крім солодкого чаю, варення і кондитерських виробів, до нього повинні обов'язково входити хлібобулочні вироби, каші (вівсянка зарекомендувала себе найкраще), макарони, свіжі овочі; з фруктів перевагу віддають яблукам, багатим клітковиною і пектином. Це складні форми вуглеводів, запас яких необхідний дитині. Інші вуглеводи краще розподілити на проміжні прийоми протягом шкільного дня: фруктові напої, чай, кава, булочки, печиво, цукерки забезпечать постійне надходження свіжих порцій глюкози в кров і стимулюватимуть розумову активність школярів. Не менш важливий за значущістю компонент їжі, потрібний для задоволення енергетичних потреб школярів - це жири. На їхню частку припадає від 20 до 30% від загальних добових витрат енергії. Жири організм дістає з рослинного і вершкового масла, сала. Багато жиру є в м'ясі, сирі, яйцях, сметані.
Школяр обов'язково повинен споживати в необхідних кількостях клітковину, що знаходиться у стеблах, листі й плодах рослин. Вона необхідна для нормального травлення.
Білки – це основний матеріал, який використовується для функціонування тканин і органів дитини. Білки відрізняються від жирів і вуглеводів тим, що містять азот, тому білки не можна замінити ніякими іншими речовинами. Незамінні амінокислоти - лізин, триптофан і гістидин - розглядаються як чинники росту, джерелами яких є м'ясо, риба і яйця. Школярі 7-11 років повинні одержувати на добу 70-80 гбілка, або 2,5-3 гна1 кгваги, а учні 12-17 років - 90-
У дитячому харчуванні враховуються якісні особливості білків.
Так, питома вага білків тваринного походження в раціоні дітей шкільного віку становить 65 - 60%. Потребам дитячого організму найбільшою мірою відповідає молочний білок, так само як і всі інші компоненти молока. У зв'язку з цим молоко має розглядатися як обов'язковий продукт дитячого харчування, що не підлягає заміні. Для дітей шкільного віку добова норма молока - 500 мл. Слід мати на увазі, що100 гмолока відповідає12 гсухого молока або25 гзгущеного.
При складанні норм харчування для дітей слід враховувати те, що їжа повинна мати відносно більшу енергетичну цінність, оскільки на кожен кілограм маси тіла дитині потрібна більша кількість енергії, ніж дорослій людині. Наприклад, дитині у віці до 1 року на1 кгмаси тіла за добу треба 460,5 кДж; дитині молодшого шкільного віку – 293,1; юнакові 18 років – 209,3 кДж. Проте задовольнити потребу організму в енергії – це ще далеко не все. Наприклад, людині досить з'їсти1,5 кгбілого пшеничного хліба, щоб дістати 14 235 кДж, але така одноманітна їжа не може задовольнити потреби організму: йому потрібна різноманітна тваринна й рослинна їжа, які містить у необхідних кількостях білки, жири і вуглеводи.
Організм, що росте, потребує щодня чотириразового харчування. Добовий раціон слід розподілити так: сніданок – 20-25%, другий сніданок – 10-15, обід – 45-50, вечеря – 20-25% добової кількості їжі. Визначаючи норми харчування і складаючи раціон харчування, враховують вік дитини, масу її тіла, енергетичну цінність продуктів, їхні смакові якості та ін. Тільки таке точне врахування складу, якості і кількості поживних речовин в продуктах харчування забезпечує покриття всіх енергетичних витрат організму, що росте.
Меню для дітей треба продумувати заздалегідь, враховуючи їхні вікові особливості і потреби в харчуванні.
Для збудження апетиту діти не потребують гострих приправ, таких як гірчиця, перець. Зате для них треба включати в меню квашену капусту, овочеві слати, вінегрети і т.ін. Дуже корисні страви з молока, молочних продуктів і круп. Обов'язковою умовою повного засвоєння поживних речовин є смакові якості їжі. Вживання тих самих страв з дня на день призводить до одноманітного раціону харчування, різко зменшує апетит і знижує виділення травних соків.
Харчування дітей влітку і взимку дещо відрізняється. У зимовий період при низьких температурах організм дитини витрачає більше енергії. Тому їжа дитини в цей період повинна мати більшу енергетичну цінність. Влітку при високій температурі навколишнього середовища рекомендується їжа, яка містить легкозасвоювані, необхідні для організму поживні речовини, оскільки діяльність травних залоз в дітей у спеку різко знижується, кількість травних соків недостатня. Легкозасвоюваною є, наприклад, молочно-рослинна їжа. Молочна їжа містить усі необхідні для нормального росту і розвитку дітей поживні речовини, а в рослинній, крім того, багато вітамінів, мінеральних солей і клітковини, яка посилює перистальтику кишок. Зловживання влітку жирною і м'ясною їжею може призвести до застою її в шлунку, кишках, що викликає бродіння, гниття, а нерідко й розлади діяльності травного каналу.
Матеріал підготували: завідувач кафедри педіатрії, неонатології та перинатальної медицини, професор, д.мед.н. Ю.М. Нечитайло, асистент кафедри педіатрії, неонатології та перинатальної медицини, к.мед.н. Т.М. Міхєєв